www.ujszeged.hu
2026. Nap hava (Június) 08.-a - Medárd, Helga neve napja.      Nevenapra / Születésnapra magyar köszöntés


Mátyás Szabolcs - Illik tudnom, mert magyar vagyok (PFD - 1.2 MB)

Hírlevél

e-mailcím:


Hírlevéltár
(korábbi hírlevelek)


A Magyar Királyság domborzati terképe
(A terkép rákattintva nagyítható)

Akiben csordogál egy csöppnyi magyar vér, illő, hogy megismerje Thuróczy János: A Magyarok Krónikája művét.
A képre kattintva meghallgathatja.
Hallgassa hát mindenki saját értelme, hite és azonosságtudata szerint!

Újszeged logo

Hírlevéltár

2025-06-02 - A Debreceni Pályaudvar pusztulása napján

A Debreceni Pályaudvar pusztulása napján

Az új állomást 1902. július 14-én adták át a nagyközönségnek. A korabeli újságíró lelkendezve írta:
„Impozáns ez a helyiség! A falfestések művészi kezek munkái, a berendezés elsőrangú és modern /…/
mindenütt finom porczellán betűs feliratok tájékoztatják a közönséget.”
A pályaudvart az első és második világháború között is folyamatosan korszerűsítették.
Még 1943-ban is folytak emeletráépítési munkák az állomási posta épületén.

1944. június 2-án volt az első légitámadás Debrecen felett, amely során megsemmisült – egyebek között – az állomáshoz vezető Deák Ferenc és Hunyadi utcák közötti háztömb valamennyi épülete és a Petőfi téri házak. Elpusztult a református Ispotály, egy kivétellel valamennyi épülete, a templommal együtt.
A vasúti pályaudvar is súlyos sérüléseket szenvedett. Maga a nagyállomás is kapott találatot, amelynek következtében a központi csarnok és a tőle nyugatra lévő épületszakasz sérült súlyosan. A háború utáni helyreállítás során a bombasérült rész kivételével az állomásépületet is használatba vették.
Az elpusztított lakónegyedeknek helyén az igénytelen szocreál nyert teret...

Debrecen háborút követő iparosítása megnövelte az ideutazók létszámát és előre vetítette a lakosság háromszoros növekedését is. 
A kommunisták a kibővült vasúti személy- és áruforgalom miatt nagyszabású, új pályaudvart határoztak el.
A bombasérült régi nagyállomást 1958-ban fölújítás helyett lebontották egy szörnyen otromba újért...

A Debreceni Pályaudvar pusztulása napján < Nyisson ide !

De aki valami vidámabb évfordulóra vágyik, azt örömmel üdvözöljük...





Csonkországunkban a "szabad"-nak gúnyolt sajtót a pártsajtótermékek uralják, melyek a Haza becsülete elé kiszolgált, vagy megbízó pártjaik érdekeit helyezik. E fősodratú sajtó persze pártérdeke(k) szerint szól, vagy hallgat. Amennyiben Ön ezeket részesíti előnyben, úgy örömmel vesszük leiratkozását a hírleveleinkről. LEIRATKOZÁS ITT!

 

Péter László: 14 írás József Attiláról

Tóth Béla: Tudósítások a török kori Szegedről

Vadételek

Szegedi képeslapok – A képeslapok Szegedje

Tömörkény István: Hétről hétre

Magyarország – Kulturális értékeink, természeti kincseink

George Soros - könyvhirdetés

Szeged (magyar)

Raffay Ernő - Szabadkőműves béklyóban Ady Endre

Kilófaló finomságok

Bogár László - Lefelé a létezés lejtőin

Pálfi Sándor - Tóth Béla: Szegedi hajók a Tiszán, Dunán, Dráván, Száván

Kecske ételek

Péter László: Árvízi emlékek Szegeden

Tóth Béla: Kutyák, birkák, szamarak

Oláh Miklós: Fejezetek a szegedi várbörtön történetéből

A leves hazudik

Tóth Béla: Elhantolt hegedűk

Harmatszedés égi mezőkön

Marschalkó Lajos, Fiala Ferenc: Vádló Bitófák