www.ujszeged.hu
2026. Nap hava (Június) 08.-a - Medárd, Helga neve napja.      Nevenapra / Születésnapra magyar köszöntés


Mátyás Szabolcs - Illik tudnom, mert magyar vagyok (PFD - 1.2 MB)

Hírlevél

e-mailcím:


Hírlevéltár
(korábbi hírlevelek)


A Magyar Királyság domborzati terképe
(A terkép rákattintva nagyítható)

Akiben csordogál egy csöppnyi magyar vér, illő, hogy megismerje Thuróczy János: A Magyarok Krónikája művét.
A képre kattintva meghallgathatja.
Hallgassa hát mindenki saját értelme, hite és azonosságtudata szerint!

Újszeged logo

Hírlevéltár

2025-06-20 - A SZABÁCSI VÉSZ KEZDETÉN

A SZABÁCSI VÉSZ KEZDETÉN

E napon…

SZABÁCS OSTROMA 1521 NAP (JÚNIUS) HAVA 20.-ÁN KEZDŐDÖTT
ÁLDÁS (JÚLIUS) HAVA 7.-ÉIG TARTOTT …

Szabács (ma rácul: Шабац / Šabac [ejt: Sabac ]) régi magyar nevén Zászlón, törökül Böğürdelen a 13. századtól
a török hódításig (1470) Magyarország része, ill. a hűbéres Macsói Bánság központja volt.

Szabács vára a Szerémség egyik legfontosabb vára volt, amely 1492-ben is visszavert még egy török ostromot. Kinizsi Pálnak köszönhetően
Mátyás király halála után is sikerrel védték még a déli végeinket vitézeink az ellenséges támadásoktól. Kinizsi halálát követően azonban már
egyre nehezebb volt a végvárakat fönntartani. Az állampénzek elkótyavetyélésével, amelyeket a védekezésre kellett volna fordítani, csökkent a várak őrsége, avult a fegyverzet és a falak olyan mértékben romlottak, hogy még a török portyákat sem tudták már visszaverni. Aztán egyre aggasztóbbá vált a helyzet…

A Szabács várát védő Logodi Simon és Torma András eltökélték, hogy kitartanak a végsőkig és erre ünnepélyesen föleskették a várat védő katonákat is (akárcsak egy bő emberöltővel később Dobó István az egrieket). A védőknek elfogyott a lőpora, így nem használhatták már a tűzfegyvereiket sem.
Bár lehetőségük adódott volna, hogy a Száván át elmeneküljenek, de Logodiék becsülettel a kitartást, a hősi harcot választották. Július 7.-én kezdődött meg az utolsó roham, a SZABÁCSI VÉSZ ! A maradék hatvan magyar meg rác vitéz a város főterére gyűlt össze, hogy ott vívja meg utolsó összecsapását az ellenséggel. A kegyetlen öldöklésben mindeggyszálig hősi halált haltak… 
Példát mutatva fél ezredévre minden magyarnak !

Itt az idő fölnőni hozzájuk ! Végre filmre vinni hőstetteiket !!! És méltán ünnepelni Őket !!!

Az igen kétes értékű belviszályhős Dózsa György helyett a legendába illő Logodi Simonról és Torma Andrásról illene
minden magyar városban és faluban utcákat elnevezni !!!
 Az országot romba döntő Dózsa az antimagyar komcsik örökén máig mindenütt ott van,
míg Magyar Hősünk, a Szabácsot holtig védő Logodi meg sehol !!!
Ébresztő, Magyarország !!!

A SZABÁCSI VÉSZ KEZDETÉN < Nyisson ide !





Csonkországunkban a "szabad"-nak gúnyolt sajtót a pártsajtótermékek uralják, melyek a Haza becsülete elé kiszolgált, vagy megbízó pártjaik érdekeit helyezik. E fősodratú sajtó persze pártérdeke(k) szerint szól, vagy hallgat. Amennyiben Ön ezeket részesíti előnyben, úgy örömmel vesszük leiratkozását a hírleveleinkről. LEIRATKOZÁS ITT!

 

Bogár László: Ideg-rendszer váltás

Gabonakonyha

Ehető virágok

Halételek

Kilófaló lakomák

Szeged (magyar)

Péter László: 14 írás József Attiláról

Juhételek

Kenyér és Bor

A magyar szürkemarha

Bogár László : Bokros újratöltve

Péter László: Mindenkor csak feléd nézek, Szeged

Oláh Miklós: A Csillagépület

Magyarország felszámolása

Dankó Pista

Bátyai Gitta: Úszóházak a Tiszán

Bogár László - Hálózatok világuralma

Péter László: Árvízi emlékek Szegeden

Kovács Teréz: Szegedi képes szakácskönyv

Mária román királynő párizsi követsége