www.ujszeged.hu
2026. Nap hava (Június) 12.-e - Villő, Adelaida neve napja.      Nevenapra / Születésnapra magyar köszöntés


Mátyás Szabolcs - Illik tudnom, mert magyar vagyok (PFD - 1.2 MB)

Hírlevél

e-mailcím:


Hírlevéltár
(korábbi hírlevelek)


A Magyar Királyság domborzati terképe
(A terkép rákattintva nagyítható)

Akiben csordogál egy csöppnyi magyar vér, illő, hogy megismerje Thuróczy János: A Magyarok Krónikája művét.
A képre kattintva meghallgathatja.
Hallgassa hát mindenki saját értelme, hite és azonosságtudata szerint!

Újszeged logo

Hírlevéltár

2025-11-03 - ADY – OLIMPIÁTÓL AZ „OLIMPIÁ”-IG

ADY – OLIMPIÁTÓL AZ „OLIMPIÁ”-IG

E napon...
Párizs, november 3.

[...]

Olimpiától – az „Olimpiá”-ig. Micsoda offenbachi színjáték az új görög államélet. [...]

Azt beszélik, hogy otthon puritán ember György király. Puritánságából nem adott a leányával egy fél drachma hozományt sem. Korfuban olyan villája van, amilyennél sok szatócs tart különbet Budakeszen. És annyira puritán, hogy az inasait is maga pofozza… De Párizs nélkül nem tud élni egy idő óta. Érzi, hogy ma már csak Párizsban élnek athéniek. És ma már van pénz. És ha az ember már hatvan év körül jár, siessen élni. Igazság jár György királlyal, s e csöndesen baktató világnak örvendeznie illik. Ma már a királyok is úgy élnek, mint a szerencsés börziánerek s már egy új görög király nem lehet olyan rátartó, mint például egy régi Ypsilanti herceg.

[…]

Budapesti Napló 1904. november 9.

Ady Endre 1908-ban, 31 évesen (Székely Aladár felvételén)

Egészen újszerű sejtésben rejlik föl itt a Turáni Átok :

„Micsoda offenbachi színjáték az új görög államélet. […] Hogy van Görögország, melyet épp úgy a múltja sorvaszt el, mint minket a múltunk, melynek életéből éppen úgy kihulltak a kultúraépítő századok, mint a mienkéből, s mely éppen olyan tragikomikus küszködéssel libeg a félbarbárság s az ultracivilizáció között, mint mink magunk. Csakhogy ha nekünk ősünk volt is a szumir, ezt kevesen tudják. De ezek a szegény görögök! …” Ady

Ady e jegyzetei idején még zajlott az olimpia…

Az 1904. évi Nyári Olimpiai Játékokat, hivatalos nevén a III. Nyári Olimpiai Játékokat 
1904 július 1.-eje és november 23.-a között rendezték meg St. Louisban, Missouri államban, az Egyesült Államokban.

Ez volt az az Olimpia, amelyen erdőtelki Halmay Zoltán 100 yard gyorsúszásban (1 perc 02,8 mp-cel)
és 50 yard gyorsúszásban is (28,0 mp-cel) elsőként ért be, így kétszeres olimpiai bajnok lett.
Ezzel aranyérmek számában az 5. helyen végeztünk, Nagy-Britannia előtt…

ADY – OLIMPIÁTÓL AZ „OLIMPIÁ”-IG





Csonkországunkban a "szabad"-nak gúnyolt sajtót a pártsajtótermékek uralják, melyek a Haza becsülete elé kiszolgált, vagy megbízó pártjaik érdekeit helyezik. E fősodratú sajtó persze pártérdeke(k) szerint szól, vagy hallgat. Amennyiben Ön ezeket részesíti előnyben, úgy örömmel vesszük leiratkozását a hírleveleinkről. LEIRATKOZÁS ITT!

 

Dr. Darázs Sándor: A Szegedi Konzervgyár története

Magyarország, a vonakodó csatlós

Sz. Lukács Imre: Tábor a pusztán; A halál színpadán

Gárdonyi Géza: Szegedi figurák

Helyünk és sorsunk Európában

Bogár László - Lefelé a létezés lejtőin

Forrai Kornélia - Tóth Attila: A szegedi Hősök kapuja

Péter László: Szegedi tudósítások

Bogár László : Örvényben

Monostori László: Szeged könyvkereskedése és könyvterjesztése 1835-1998

Csemer Géza: Löffler-bolt, az a régi szép...

A tudás még nem bölcsesség

Churchill, Hitler és a szükségtelen háború

Kilófaló finomságok

Kecske ételek

Péter László: 14 írás József Attiláról

A Hévízi-tó kálváriája egy orvos szemével I.

Lengyel András: A „másik” Móra

Bogár László - Hálózatok világuralma

Ozsváth Gábor Dániel - Ozsváthné Csegezi Mónika: Szeged város főmérnökeinek és Mérnöki Hivatalának krónikája